Ginekolog Leszek Huzior

LASEROWA REWITALIZACJA POCHWY - jak pomaga

 

 

 

Laserowa Rewitalizacja pochwy  - zabieg  znany te z  też jako  Laserowa plastyka pochwy.  

Stosowany  jest  również w celu redukcji  wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet.

 

 

 

 

 

Kłopoty życia intymnego –   zabieg laserowy może pomóc.

 

Zabieg laserowy –  dokładnie  zabieg  tzw. laserem frakcyjnym pomaga w bezbólowym zabiegu przywrócić kobietom satysfakcję z życia intymnego oraz wyeliminować częste zmiany zapalne.

Działanie powoduje odmłodzenie i ujędrnienie zewnętrznych i wewnętrznych narządów intymnych oraz wyleczenie łagodnych postaci nietrzymania moczu.

_____________________________________________________________________________________

 

 

W swojej praktyce  lekarskiej  spotykam często kobiety, które czują  (choć  z powodu skrępowania rzadko o tym mówią jeżeli nie są zapytane wprost) – że ich pochwa jest zbyt rozciągnięta, występuje uczucie suchości pochwy, co  sprawia im to dyskomfort psychiczny , fizyczny oraz obniża jakość życia- w tym  kontaktów seksualnych. 

 

Zespół rozciągnięcia (rozluźnienia) pochwy jest często związany z przebytymi porodami,  jak również okresem pomenopauzalnym (czyli procesem starzenia się nabłonka pochwy - związanym ze spadkiem poziomu żeńskich hormonów – estrogenów. 

 

Problem wysiłkowego nietrzymania moczu – podobnie jak dolegliwości opisane powyżej -  dotyczy kobiet w różnym wieku i  traktowany jaki wstydliwy i krępujący. Polega na niekontrolowanym popuszczaniu moczu podczas kaszlu, dźwigania, biegania a nierzadko po niewielkim nawet wysiłku.  Problem rzadko ujawniany lekarzowi (chyba że lekarz zada takie pytanie). 

Powodem tych dolegliwości  są zmiany w strukturze dnia miednicy mniejszej – co jest efektem przebytych porodów oraz zmianach w nabłonku pochwy – spowodowanym spadkiem  poziomu hormonów żeńskich.

 

Dolegliwości pojawiają się podczas okresu pomenopazalnego – ale również mogą wystąpić bezpośrednio po przebytych porodach.

Niewątpliwie jest to dla kobiet problem powodujący duże poczucie dyskomfortu.

 

W takich przypadkach można zastosować zabiegi laserem frakcyjnym CO2.

 

Laserowa rewitalizacja pochwy

 

 

Kłopoty życia intymnego –   zabieg laserowy może pomóc.

 

Zabieg laserowy –  dokładnie  zabieg  tzw. laserem frakcyjnym pomaga w bezbólowym zabiegu przywrócić kobietom satysfakcję z życia intymnego oraz wyeliminować częste zmiany zapalne.

Działanie powoduje odmłodzenie i ujędrnienie zewnętrznych i wewnętrznych narządów intymnych oraz wyleczenie łagodnych postaci nietrzymania moczu.

 

Intimalase – laserowe ujędrnianie pochwy

Incontilase – laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu.

 

Działanie powoduje odmłodzenie i ujędrnienie wewnętrznych  i  zewnętrznych narządów intymnych oraz wyleczenie łagodnych postaci nietrzymania moczu.

 

Zabieg tym laserem jest bardzo krótki – a jedyną niedogodnością jest kilku – kilkunasto-dniowa przerwa w życiu seksualnym.

Zabieg te nie powoduje krwawienia, nie wymaga znieczulenia i nie wpływa na życie codzienne.  Jest już bardzo popularny na świecie.

Przeprowadzany jest przy pomocy specjalnej końcówki endowaginalnej (przezpochwowej) – która wysyła specjalny impuls energii – który powoduje zarówno ablację tkanki jak i silne przegrzanie. Ciepło to stymuluje tkankę i kolagen do regeneracji. Efektem klinicznym jest fototermiczne obkurczanie i ujędrnianie tkanek.

 

Frakcyjny zabieg laserowy jest również popularny ze względu na jego pozytywne oddziaływanie na śluzówkę pochwy – co ma istotny wpływ na efekty końcowe. Efekty te to  przebudowa śluzówki pochwy, przebudowa kolagenu ściany pochwy co prowadzi do zwiększenia elastyczności pochwy, eliminacji dyspareunii ( bolesnego współżycia płciowego) oraz poprawę odporności na czynniki zapalne.

 

Zabieg jest bardzo krótki – trwa  od 15 do 10 min.

 

Zabieg laserem frakcyjnym poprawia również działanie układu moczowego.

Powoduje  zwiększenie napięcia mięśni powięzi miednicy i nie działa bezpośrednio na cewkę i pęcherz moczowy. Nietrzymanie moczu ustępuje na skutek obkurczenia tkanek pochwy oraz zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej. Naturalne, w przypadku, gdy nietrzymanie moczu spowodowane jest dużą zmianą anatomiczną – konieczny jest zabieg chirurgiczny.  Przy niewielkich natomiast zmianach uzyskuje się bardzo dobry efekt.

 

Podsumowując – zabieg laserem frakcyjnym – bez bólu - poprawia komfort życia kobiet, stwarza nową koncepcję leczenia intymnych problemów kobiet, przywraca pierwotną funkcjonalność i estetykę narządów kobiecych.

 

Przygotowanie do zabiegu – nie wymaga  skomplikowanych  badań – natomiast wymagane jest  posiadania aktualnego badania cytologicznego oraz badania USG narządów rodnych.

 

Koniecznym jest również dokładne zebranie wywiadu lekarskiego oraz badanie ginekologiczne.

 

Zalecenia dla kobiet poddającym się zabiegowi

 - w dniu zabiegu nie należy się kąpać – można wziąć prysznic następnego dnia po zabiegu

 - pacjentka może wziąć kąpiel 7 dni po zabiegu

 - współżycie płciowe może być podjęte 7 dni po zabiegu

 - zabieg ewentualnie może być powtórzony po 2 tygodniach

 

Po zabiegu przez krótki okres czasu może wystąpić lekki obrzęk lub uczucie suchości.

 

Przeciwskazania do zabiegu laserowego obejmują takie stany jak –

ciąża, okres karmienia piersią,

nieprawidłowe, niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych,

nieprawidłowy wynik badania cytologicznego,

wiek powyżej 70 lat,

alergia na światło oraz 

stosowanie leków światłouczulających (np. Retinoidów) – które należy odstawić na 3 tyg. przed zabiegiem.

 

Efekty zabiegu występuję po  czasie ok. 1 miesiąca – natomiast pełny rezultat może wystąpić po ok. 3 miesiącach.

 

Ilość koniecznych zabiegów -  najczęściej wystarcza pojedynczy zabieg, ale można go powtórzyć.

 

Efekt zabiegu laserowej rewitalizacji pochwy może utrzymywać się przez okres ok. 3-4 lat.  U  pacjentek w okresie pomenopauzalnych można stosować miejscowe leczenie estrogenami.

 

W przypadkach wysiłkowego nietrzymania moczu – ważnym jest wykonywanie ćwiczeń dna miednicy ( tzw. Ćwiczeń Kegla).

 

Jeżeli pacjentka jest wieku rozrodczym – przebycie kolejnego porodu może  spowodować konieczność powtórzenia

zabiegu.